මාධ්‍ය නිවේදනය

2022 පෙබරවාරි 15

මාධ්‍යවේදී චමුදිත සමරවික‍්‍රමට එල්ල කළ තිරශ්චීන මැර ප‍්‍රහාරය හෙළාදකිමු.

මාධ්‍යවේදී චමුදිත සමරවික‍්‍රම මහතාගේ නිවසට එල්ල කරනු ලැබූ මිලේච්ඡ, නිවට, බියගුළු ප‍්‍රහාරය මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය, ජනමාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාත්‍යන්තර සම්මේලනය සමග එකතුවෙමින් දැඩිව හෙළා දකී.

ජනමාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාත්‍යන්තර සම්මේලනය රටවල් 146 ක, මාධ්‍ය සංවිධාන 167 න් සමන්විත, ලක්ෂ හයකට අධික ජනමාධ්‍යවේදීන් පිරිසක් සාමාජිකත්වය උසුලන ප‍්‍රබලම මාධ්‍ය සංවිධානයකි.

චමුදිත සමරවික‍්‍රම, දිර්ඝ කාලයක් තිස්සේ ශ‍්‍රී ලංකාවේ මාධ්‍ය ක්ෂේත‍්‍රය තුළ දේශපාලකයන්ගේ සහ සමාජ විරෝධී පිරිස් විසින් සිදුකරනු ලබන ක‍්‍රියාවන් දැඩිලෙස විවේචනයට බඳුන්කරනු ලබන ප‍්‍රකට මාධ්‍යවේදියෙකි. ප‍්‍රහාරයට ලක්වෙන අවස්ථාව වෙනවිට ”හිරු” රෑපවාහිණී නාලිකාවේ ”පත්තරේ” සහ ””සළකුණ” වැඩ සටහන් තුළින් ප‍්‍රබල ලෙස මාධ්‍යවේදීයෙකුගේ භූමිකාව මැනවින් ඉටුකරමින් සිටි මාධ්‍යවේදීයෙකි.

මෙම බියගුලූ ප‍්‍රහාරය ඔහුගේ මාධ්‍ය භාවිතය වළක්වාලීමේ අරමුණින් යුතුව සිදුකළ මිලේච්ඡ ක‍්‍රියාවක් බවට සැකයක් නැත. ආයුධ සන්නද්ධව, ආරක්ෂිතව පැමිණ මෙවැනි ප‍්‍රහාරයක් එල්ල කිරීම පිටුපස පුබල හස්තයක් සහිත මෙහෙයවීමක් පවතින බව අනුමාන කළහැකිය. දශක ගණනාවක් පුරාවට සිදුවූ, ජනමාධ්‍යවේදීන් මරාදැමීම්, අතුරුදහන් කිරීම්, පහරදීම්, ජනමාධ්‍ය ආයතන ප‍්‍රහාරයට ලක්කිරීම් වැනි, තවමත් විධිමත් විමර්ශනයන්ට භාජනය නොවුනු සිදුවීම් රැසක් තිබෙන බව රටට රහසක් නොවේ. ඒ සියළු සිදුවීම් සියල්ල පිටුපස ප‍්‍රබල දේශපාලන හස්තයන් පැවති බව ජනතාවට ද රහසක් නොවේ. මාධ්‍යවේදී චමුදිත සමරවික‍්‍රමට එල්ල කළ ප‍්‍රහාරය ද එවැනිම ක‍්‍රියාවක් බවට සැක කළ හැකිය.

මෙවැනි සන්නද්ධ මැර ප‍්‍රහාරයන් පිළිබඳව කඩිනමින් සොයාබලා මැරයන් එරෙහිව තදින් නීතිය ක‍්‍රියාත්මක විය යුතු බව අප සම්මේලනය අවධාරනය කර සිටී. එවැනි ක‍්‍රියාමාර්ගයකින් මිස මෙවැනි සිදුවීම් පිළිබඳව රාජ්‍ය හෝ දේශපාලන මැදිහත්වීම් පිළිබඳව ජනතාව තුළ පවතින සැකය බැහැර කළ නොහැක.

එබැවින් මෙම ප‍්‍රහාරය පිළිබඳව පුළුල් කඩිනම් පරීක්ෂණයක් සිදුකර, චමුදිතට එල්ල කළ ප‍්‍රහාරය පිටුපස සිටින සැබෑ මැරයන් කවුදැයි රටට හෙළිකරන ලෙස මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය රජය ප‍්‍රමුඛ බලධරයන්ගෙන් දැඩිව ඉල්ලා සිටී.

විශ්වාසී,


ධර්මසිරි ලංකාපේලි
ප‍්‍රධාන ලේකම්