2022 මාර්තු 17

ඩලස් අලහප්පෙරුම මැතිතුමා,
ජනමාධ්‍ය ඇමති,
ජනමාධ්‍ය අමාත්‍යාංශය.

ගරු ඇමතිතුමනි,

ජනමාධ්‍යවේදීන්ගේ වෘත්තීය ආරක්ෂාව හා වෘත්තීය ගරුත්වය සඳහා කඩිනම් මැදිහත්වීම

ජනමාධ්‍යවේදීන්ගේ වෘත්තීය ආරක්ෂාවට හා වෘත්තීය ගරුත්වයට හානි කෙරෙන සිදුවීම් දිනෙන් දින වර්ධනයවීම කණගාටුවට කරුණකි. එවැනි ක‍්‍රියා වැළැක්වීම වෙනුවෙන් ඔබගේ කඩිනම් මැදිහත්වීම අපේක්ෂාවෙන් මෙම ලිපිය ඔබතුමා වෙත ඉදිරිපත් කරමු.

ඔබ අමාත්‍යාංශයේ සෘජු පාලනය යටතේ පවතින ශ‍්‍රී ලංකා රූපවාහිනී සංස්ථාවේ නිදහස් මාධ්‍යවේදිනී නිලේප්ති රණසිංහ මහත්මියගේ සේවය පාලනාධිකාරියේ උපදෙස් මත වහාම ක‍්‍රියාත්මකවන පරිදි අත්හිටුවා ඇත. සේවය අවසන් කිරීමට හේතුව වශයෙන් ඇයට පාලනාධිකාරිය විසින් දැනුම් දී ඇත්තේ ඇයගේ ෆේස්බුක් පිටුවේ ජනාධිපතිවරයා සම්බන්ධයෙන් තැබූ සටහනක් බව ය.

එසේම මාධ්‍යවේදී රාහුල් සමන්ත මහතාගේ ප‍්‍රවෘත්ති වාර්තාකරණයක් පිළිබඳව භාරත ලක්ෂ්මන් මහතාගේ ඝාතනයට අධිකරණයෙන් වරදකරුවෙකුවී සිර දඞුවම් විඳිමින් සිටි, පසුව ජනාධිපති සමාව ලැබූ, වර්තමානයේ නිවාස සංවර්ධන අධිකාරියේ සභාපතිවරයා ලෙස කටයුතු කරන දුමින්ද සිල්වා නමැති අය විසින් දුරකථනයෙන් තර්ජනාත්මකව කරුණු විමසා තිබේ.

මේ සිදුවීම් දෙක ම පිළබඳව ඔබතුමා වෙත වාර්තාවී ඇති බව දැන ගන්නට තිබේ. වෘත්තීය මාධ්‍යවේදියෙකු ලෙස ද අත්දැකීම් සහිත ඔබ මේ සිදුවීම් දෙකම අනුමත නොකරන බව අප සම්මේලනය විශ්වාස කරනු ලබයි.

රටවල් 160ක, ලක්‍ෂ හයක් ඉක්මවූ වූ සාමාජික මාධ්‍යවේදීන් නියෝජනය කරන ’ජනමාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාත්‍යන්තර සම්මේලනයේ :(International Federation of Journalists-IFJ) පූර්ණ සාමාජිකත්වය දරණ මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය මේ ක‍්‍රියාවන් දෙක ම දැඩිලෙස හෙළා දකී. එසේම මෙම සිදුවීම් දෙක පිළිබඳව කඩිනම් විමර්ශනයක් පවත්වා ඔවුනට යුක්තිය ඉටු කිරීමට මැදිහත්වෙන ලෙසත්, භාෂණයේ හා ප‍්‍රකාශනයේ නිදහස ආරක්ෂා කරමින් මාධ්‍යවේදීන්ගේ වෘත්තීය ආරක්ෂාව හා ගරුත්වය ආරක්ෂා කිරීමට මැදිහත්වෙන ලෙසත් අප සම්මේලනය ඔබතුමාගෙන් දැඩිව ඉල්ලා සිටී.

මෙයට, විශවාසී,


ධර්මසිරි ලංකාපේලි
ප‍්‍ර‍්‍රධාන ලේකම්
077 364 1111

fmetu123@gmail.com