18. 05. 2022
මාධ්‍ය නිවේදනය.

මන්ත්‍රිවරුන් විසින් ජනමාධ්‍යවේදීන්ගේ ජංගම දුරකථන පැහැරගැනීම මැර ක්‍රියාවකි!

සිරස මාධ්‍යවේදී කසුන් සමරවීර සහ පාර්ලිමේන්තු වාර්තාකරුවන්ගේ සංගමයේ සභාපති, මාධ්‍යවේදී ප්‍රගීත් පෙරේරා සිය වාර්තාකරණය සඳහා යොදා ගනිමින් සිටි ජංගම දුරකථන, ආණ්ඩු පක්ෂයේ ඉන්දික අනුරුද්ධ සහ ඩී. වීරසිංහ යන මන්ත්‍රිවරු දෙදෙනා විසින් බලහත්කාරයෙන් පැහැරගැනීම තිරශ්චීන මැරක්‍රියාවකි. මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය, ජනමාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාත්‍යන්තර සම්මේලනය (IFJ) සමග එකතුවෙමින් මන්ත්‍රිවරුන්ගේ එම මැරක්‍රියාව දැඩිව හෙළා දකී.

මාධ්‍යවේදීන්ට සිය වාර්තාකරණයේදී ජංගම දුරකථන භාවිතා කිරීම සඳහා කථානායකවරයාගේ නිසි අවසරය ලබාදී තිබේ. නව අගමැතිවරයා ලෙස රනිල් වික්‍රමසිංහ දිවුරුම් දීමෙන් පසු රැස්වූ පළමු දිනයවූ 17 වෙනි දින ආණ්ඩු පක්ෂයේ කණ්ඩායම් රැස්වීමෙන් පසු මාධ්‍යවේදීන් සිරිත් පරිදි මෙලෙස වාර්තාකරණයේ නියැලෙමින් සිට ඇත.

එම අවස්ථාවේදී ඉහත නම් කළ මන්ත්‍රිවරුන් දෙදෙනා විසින් මාධ්‍යවේදීන් දෙදෙනාගේ ජංගම දුරකථන පැහැරගෙන තිබේ. වඩාත් හාස්‍යජනක සිදුවීම වනුයේ එම ක්‍රියාවට අනුබල දුන් චන්න ජයසුමන මන්ත්‍රිවරයා සභා ගර්භනයේදී කථානායකවරයා හමුවේ නාඳුණන පිරිසක් පාර්ලිමේන්තුව තුළ වීඩියෝ කරමින් සිටින බවට සිදුකළ ප්‍රකාශයයි.

මන්ත්‍රිවරු 225 සමගම ඉතාමත් සුහදව මිතුරන් ලෙසින් කටයුතු කරන මෙම මාධ්‍යවේදීන් දෙදෙනා නාඳුණන පුදගලයන් ලෙස චන්න ජයසුමන මන්ත්‍රිවරයාගේ හැඳින්වීම වඩාත් හාස්‍යජනක වේ. පැහැරගත් දුරකථන දෙක වේත්‍ර නිළධාරීන් වෙත භාරදීමෙන් පසු එහි ගබඩාකර තිබූ සියළු දත්තයන් නිළධාරීන් විසින් මකාදමා මාධ්‍යවේදීන් වෙත භාරදීම පිළිබඳව කථානායකවරයාගේ අවධානයට යොමුවිය යුතුය.

අදාළ සිදුවීම සම්බන්ධයෙන් මාධ්‍යවේදීන් දෙදෙනා මේ වන විටත් කතානායකවරයාට සහ වැලිකඩ පොලිසිය වෙත පැමිණිලි කර ඇත. මෙම සමස්ථ සිදුවීම පොදුවේ ජනමාධ්‍ය නිදහසට හා මාධ්‍යවේදීන්ගේ වෘත්තීය ගරුත්වයට එල්ල වූ බරපතළ තර්ජනයක් බව මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය අවධාරණය කර සිටී. පාර්ලිමේන්තුවේ 225 ම එපා කියමින් රටේ ජනතාව සිදුකරමින් සිටින දැවැන්ත උද්ඝෝෂණයේ නිරවද්‍යතාවය මන්ත්‍රිවරුන්ගේ මෙම මැර ක්‍රියාව මොනවට පැහැදිළි කරනු ලබයි.

මන්ත්‍රිවරුන්ගේ මෙම නිර්ලජ්ජිත ක්‍රියාව පිළිබඳව කථානායකවරයා ප්‍රමුඛ සමස්ථ පාර්ලිමේන්තුවේ අවධානය යොමුකොට මන්ත්‍රිවරුන්ගේ එකි ක්‍රියාවට එරෙහිව නිසි ක්‍රියාමාර්ග වෙත යොමුවන ලෙස මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය දැඩිව ඉල්ලා සිටී.

විශ්වාසී,

ධර්මසිරි ලංකාපේලි,

ප්‍රධාන ලේකම්.