මාධ්‍ය නිවේදනය

2022 ජූලි 09

අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ නිවස අසල වාර්තාකරණයේ නියැලි මාධ්‍යවේදීන්ට සිදුකළ ම්ලේච්ඡ පහරදීම!

අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහගේ පෞද්ගලික නිවස ආසන්නයේ වාර්තා කරන කටයුතු වල නිරත වෙමින් සිටී සිරස මාධ්‍ය ජාලයේ මාධ්‍යවේදීන්, සිව්දෙනෙකුට, ඔවුන් මුදා ගැනීමට පැමිණි තවත් මාධ්‍යවේදීන් දෙදෙනෙකුට සහ දෙරණ මාධ්‍ය ජාලයේ මාධ්‍යවේදියෙකුට පොලිස් සහ පොලිස් විශේෂ බළකා නිලධාරීන් විසින් ඉතා අමානුෂික ලෙස පහරදීම මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය, ජනමාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාත්‍යන්තර සම්මේලනය සමඟ එකතු වෙමින් දැඩිව හෙලා දකී.

මෙම පහර දීමට අමතරව මාධ්‍යවේදීන් කිහිප දෙනෙකුටම පසුගිය දින කිහිපය තුළ ස්ථාන ගනනාවකදී ආරක්ෂක අංශවල බලපෑමට හා තර්ජනයට ලක්විමට සිදුවූ බව වාර්තාවේ. මෙම පහරදීම්, බලපෑම් හා තර්ජනය කිරීම් සිදු කරනු ලබන්නේ ජනතාවගේ තොරතුරු දැනගැනීමේ අයිතියට වන අතර එය මූලික මිනිස් අයිතිවාසිකම් කඩකිරීමක් ලෙස අප සලකනු ලබයි. එම මූලික මිනිස් අයිතිවාසිකම් කඩකළ නිලධාරීන්ට එරෙහිව නීතිය දැඩිව ක්‍රියාත්මක කළ යුතු බව අප සම්මේලනය පොලිස්පතිවරයා ඇතුළු බලධාරීන්ගෙන් දැඩිව ඉල්ලා සිටී.

මෙම කෲර පහරදීම් වලට හා වධ හිංසාවට වගකිවයුතු නිලධාරීන් නීතිය හමුවට පැමිණවීම පොලිස්පතිවරයාගේ වගකීම වන බව අප සම්මේලනය දැඩිව විශ්වාස කරනු ලබයි. ජනතාවගේ මුලික මිනිස් අයිතිවාසිකම් ආරක්ෂා කිරීමට බැඳි සිටින ශ්‍රී ලංකාවේ මානව හිමිකම් කොමිසමද මෙවැනි සිදුවීම් පිළිබඳව මැදිහත් විය යුතු බව අවධාරණය කර සිටී.

මෙම ප්‍රහාර හා බලපෑම් සම්බන්ධයෙන් කඩිනම් පුළුල් පරීක්ෂණ සිදුකර මාධ්‍යවේදීන්ට සාධාරණය ඉටු කරන ලෙසත්, ජනතාවට තොරතුරු දැනගැනීමට ඇති මුලික අයිතිය ආරක්ෂා කිරීමට වගකීමකින් මැදිහත් වන ලෙසත්, මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය සියළු බලධාරීන්ගෙන් දැඩිව ඉල්ලා සිටී.

මෙයට, විශ්වාසි,

ධර්මසිරි ලංකාපේලි,

ප්‍රධාන ලේකම්.