මාධ්‍ය නිවේදනය

14. 07. 2022

අරගල නියමුවන් මාධ්‍ය ආයතන තුළට කඩාවැදීම නොසිදුවිය යුතු ක්‍රියාවක්

පසුගිය දින කිහිපය තුළ රාජ්‍ය හා පුද්ගලික රූපවාහිනි නාලිකා තුළට ඇතුල්වී එම ආයතනයන්හී මාධ්‍ය කටයුතුවලට බලපෑම් එල්ල කිරීමට අරගලකරුවන්ගේ නියෝජිත පිරිසකගේ මැදිහත්වීම මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය අනුමත නොකරනු ලබයි. “මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය” රටවල් 146 මාධ්‍ය සංවිධාන 187න් සමන්විත, ජනමාධ්‍යවේදීන්ගේ ජාත්‍යන්තර සම්මේලනයේ (IFJ) සාමාජික සංවිධානයකි.

රාජ්‍ය හා පුද්ගලික මාධ්‍ය හැසිරීම හා මාධ්‍යවේදීන්ගේ, කර්තෘ මණ්ඩල නිදහස, ජනතාව වෙත සමීප කරනු ලබන තොරතුරු පිළිබඳ පාර්ශ්වීයභාවය දීර්‍ඝ කාලයක් තිස්සේ අප සම්මේලනයේ ද දැඩි විවේචනයට ලක්වූ තත්වයක් බව ප්‍රකාශකර සිටී. එවැනි තත්වයක් බලහත්කාරී, ඒකපාර්ශවීය ප්‍රවේශයන් මගින් වෙනස් කිරීමට බලපෑම් කිරීම ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී මූලධර්මයන්ට මෙන්ම නිදහස් මාධ්‍ය සම්ප්‍රදායන්ට ද පටහැනි ක්‍රියාවකි. පසුගිය 13 වෙනි දින ශ්‍රී ලංකා රූපවාහිනි සංස්ථාවට බලහත්කාරී ලෙස ඇතුල්වී එහි වැඩ සටහන් අත්හිටුවා අරගලකරුවන් ලෙස පෙනී සිටි අයවළුන්ගේ අදහස්, බලපෑම්කර සජීවී ලෙස විකාශය කිරීම නිදහස් මාධ්‍ය සම්ප්‍රදායන්ට එල්ල කරනු ලැබූ මරු පහරක් බව කිව යුතුය.

ශ්‍රී ලංකාවේ රාජ්‍ය මාධ්‍ය මෙන්ම පුද්ගලික මාධ්‍ය ‘මහජන සේවා ජනමාධ්‍ය’ (Public Service Media) බවට පරිවර්ථනය කිරීමට පසුගිය දශක දෙකකට කාලයක් පුරාවට මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය ප්‍රමුඛ ජනමාධ්‍ය සංවිධාන අරගල කරමින් සිටිනුයේ රට තුළ ඔබ බලාපොරොත්තු වන නිදහස් මාධ්‍ය සම්ප්‍රදායක් බිහි කිරීමේ අරමුණ පෙරදැරිවය.

පසුගිය දසක ගණනාවක් පුරාවට රාජ්‍ය පාලනයේ, ජනතා විරෝධී ක්‍රියාපරිපාටීන් නිසා පීඩාවට පත්ව සිටින ජනතාව දහස් ගණන් අරගල බිමට එකතුවෙමින් ගනු ලබන සාමූහික ප්‍රයත්නයන්ට මෙන්ම ප්‍රජාතාන්ත්‍රවාදය දිනා ගැනීමේ අරගලයට ද මෙවැනි ක්‍රියා බාධා මතුකරන බව අප තේරුම් ගතයුතුව තිබේ.

භාෂණයේ නිදහස, ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී සමාජයක මූලික පදනමක් බව අවධාරණය කරන මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය මෙවැනි ක්‍රියාවන් සමාජ, ආර්ථික, දේශපාලන නිදහස වෙනුවෙන් මෙහෙයවන අරගලයන්ට සිදු කෙරෙන බාධාවක් බව සටහන් කිරීම වටී. මෙවැනි අර්ථ ශූන්‍ය ක්‍රියාවන්ගෙන් වැළකී මහජන සේවා ජනමාධ්‍ය සම්ප්‍රදායක් තහවුරු කිරීම වෙනුවෙන් මාධ්‍ය සංවිධාන ගෙනයන අරගලයද, වත්මන් ප්‍රශස්ත අරගලය සමග ඒකාබද්ධ කිරීමට සමස්ථ ජනසමාජයට අප සම්මේලනය යෝජනාකර සිටී.

මෙයට, විශ්වාසී,

ධර්මසිරි ලංකාපේලි
ප්‍රධාන ලේකම්