22 ජූලි 2022
මාධ්‍ය නිවේදනය

සාමකාමී අරගලකරුවන්ට සන්නද්ධ හමුදා විසින් මැදියම් රැයේ එල්ල කළ හදිසි ප්‍රහාරය වියරුවක්!

ගාලු‍ මුවදොර අරගල බිමේ රැඳීසිටි විරෝධතාකරුවන් වැටලූ, දහස් ගණනින් සන්නද්ධ ආරක්ෂක හමුදා ඊයේ මැදියම් රැයේ එල්ල කළ බිහිසුනු ප්‍රහාරය ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ගරුකරන සියළු ජනකොටස් හෙළාදකිනු නොඅනුමාන බව මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය ප්‍රකාශකර සිටී.

ජනාධිපති ලේකම් කාර්යාල පරිශ්‍රයෙන් ඉවත්වීමට අරගලකරුවන් තින්දුකර තිබූ අවස්ථාවක, අරගල බිමේ රැඳීසිටි නිරායුද පිරිස්වලට හා විශේෂයෙන් එහි වාර්‍තාකරණයේ නියැළෙමින් සිටි දෙස් විදෙස් මාධ්‍යවේදීන් වෙත බිහිසුණු ප්‍රහාරයක් එල්ලකර තිබේ. බොහෝ දෙනෙක් අත්අඩංගුවට පත්ව ඇති බවද වාර්‍තා වේ. මේ වනවිට මාධ්‍යවේදීන් කිහිප දෙනෙකු පිළිබඳ තොරතුරක් නොමැති අතර ඔවුන් අත්අඩංගුවට ගෙන තිබේද? පහරකෑමට ලක්වීම නිසා රෝහල් ගත තිබේද? කිසිදු තොරතුරක් ලබාදීමට රජයේ වගකිව යුත්තෙකු ඉදිරිපත් නොවීම මෙම ප්‍රහාරයේ බිහිසුණු බව මොනවට පැහැදිළි සාක්ෂියකි.

නීතිඥවරුන් සහ මාධ්‍යවේදීන් මේ සම්බන්ධයෙන් ප්‍රශ්ණ කළ ද පිළිතුරක් ලබාදීමට කිසිවෙක් ඉදිරිපත් නොවීම හෙළාදැකිය යුතුය. මේ තත්වයන් අනුව මෙම ප්‍රහාරය රටේ නව ජනාධිපතිවරයා දිවුරුම්දී පැය කිහිපයක් තුළ රජයේ බලධාරීන්ගේ උපදෙස් පරිදි එල්ල කළ ප්‍රජාතන්ත්‍ර විරෝධී බිහිසුනු ප්‍රහාරයකි. නව ජනාධිපතිවරයාගේ කථාව හා ක්‍රියාවන් අතර පවතින වෙනස මැන ගැනීමට හොඳම සාධකයක් මේ සිදුවීම තහවුරු කරනු ලබයි.

හදිසි නීතිය යොදා ගනිමින් භාෂණයේ නිදහසට එල්ල කළ මෙම බිහිසුනු ප්‍රහාරය ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයට ලැදි සියළු පිරිස් දැඩිව හෙළාදැකිය යුතු අතර නව ජනාධිපතිවරයාගේ හා රජයේ මෙම ක්‍රියාමාර්‍ග පිටුදැකීමට හා රටතුළ ප්‍රජාත්න්ත්‍රවාදය තහවුරු කිරීමට වහාම මැදිහත්වීම ජාතික හා ජාත්‍යන්තර මාධ්‍ය සංවිධාන හා වෘත්තීය සමිති හා සිවිල් සංවිධාන සතු මගහැරිය නොහැකි වගකීමක් බව මාධ්‍ය සේවක වෘත්තීය සමිති සම්මේලනය ප්‍රකාශකර සිටී.

මෙයට, විශවාසී,

ධර්‍මසිරි ලංකාපේලි
ප්‍රධාන ලේකම්